اخبار

دنباله آمریکایی «خانه عروسکِ» ایبسن چاپ شد

به گزارش خبرنگار مهر، نمایشنامه‌«خانه عروسک (۲)» نوشته لوکاس نِتث به‌تازگی با ترجمه بهار توفیقی توسط انتشارات روزبهان منتشر و راهی بازار نشر شده است. این‌کتاب نهمین‌عنوان از مجموعه «نمایشنامه» است که این‌ناشر چاپ می‌کند و نسخه اصلی‌اش سال ۲۰۱۸ به چاپ رسیده است.

لوکاس نیث نویسنده این‌نمایشنامه، متولد سال ۱۹۷۹ در اورلندوی فلوریدای آمریکاست. او سال ۱۹۹۷ به نیویورک رفت تا در رشته‌ پزشکی تحصیل کند اما مدرک کارشناسی‌ارشد خود را از دانشگاه نیویورک گرفت. او تا به حال برنده جوایزی چون جایزه وایتینگ، جایزه تئاتر آف برادوی، جایزه گوگنهام، جایزه حلقه منتقدان خارج از نیویورک، دو جایزه اساینبرگ انجمن منتقدان تئاتر آمریکا و … شده است.

این‌مولف که طی این‌سال‌ها در دانشگاه نیویورک تدریس می‌کند، نمایشنامه‌های دیگری چون «مسیحیان»، «چشم اسحاق»، «مالیات مرگ»، «اسپیدوی قرمز»، «دانا اچ» و «مکانی باریک» را هم در کارنامه دارد. نمایشنامه «خانه عروسک (۲)» برای اولین‌بار با کارگردانی سم گلد، سال ۲۰۱۷ در سالن جان گلدن برادوی اجرا و نامزد ۷ جایزه تونی شد.

زمان این‌نمایشنامه، ۱۵سال پس از ترک توروالد توسط نورا (شخصیت اصلی نمایشنامه خانه عروسکِ هنریک ایبسن) است. مکان آن نیز خانه هولمز در نروژ است. نویسنده درباره فضای اجرای این‌نمایشنامه نوشته است: «نمایش در یک اتاق اتفاق می‌افتد. فضای خالی زیادی وجود دارد به جز چند صندلی و شاید یک میز، به چیز دیگری احتیاج نیست. باید حسی از دادگاه را داشته باشد. اصلا ناراحت نمی‌شوم اگر نمایش در یک سالن چهارسویه اجرا شود. وجود یک در الزامی است؛ یک در رو به بیرون.»

شخصیت‌های این‌نمایشنامه به‌ترتیب عبارت‌اند از: نورا، آن‌ماری، توروالد و امی.

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:

نورا: من می‌تونم اینجا کنارت بشینم تا هر وقت که بخوای.

نورا دوباره به او نگاه می‌کند و این‌بار نگاهش روی او می‌ماند.

توروالد: من خیلی فکر کردم به اینکه چه حسی داره.

نورا: چی؟

توروالد: این. فکر کردم اگه تو خیابون، اتفاقی تو رو ببینم چه حسی داره.

نورا: و چه حسی داری،‌ توروالد؟

توروالد: احساس سستی. دست‌هام می‌لرزه. پاهام هم می‌لرزه.

نورا: اگه بخوای من می‌تونم برم و دیرتر برگردم. باشه… من میرم. من دارم میرم.

توروالد: به من بگو چرا اینجایی؟

نورا: شاید الآن وقت مناسبی نباشه.

توروالد: نه، فقط بگو.

نورا: نمی‌خوای به من نگاه کنی؟

توروالد: فکر نمی‌کنم؛ هنوز نه. فقط حرف بزن.

این‌کتاب با ۷۲ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۲۰ هزار تومان منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه